Това е България – България на добрите новини /10.06. – 17.06.16г./

Днес е важно не само това, което в действителност се случва, а и това, което медиите са решили да превърнат в новина на деня. Живеем в една страшна медийна месомелачка, едно черно, депресиращо риалити шоу, което ни спретват ежедневно. Това, което Оруел не можа да предвиди, е, че всъщност в “Големия брат” ще се превърнем всички ние. Които поглъщаме безкритично всичко, което ни се поднася от медиите.

Е, България не е само лоши новини, политически гафове, криминална хроника и мутри, драпащи да излязат на светло като почтени бизнесмени. България има и друго, много по-позитивно и светло лице. На хората, които творят добри новини. Ежедневно. Ето ги и тях. Или поне една малка част от доброто, случило се у нас, което ние открихме и събрахме в таблицата:

[ft_toggles open=””]

[ft_toggle title=”6 медала за българския отбор на Балканската олимпиада по математика”]С 3 сребърни и 3 бронзови медала България се нареди на 4-то място сред  18 държави, взели участие Балканската олимпиада по математика, която се проведе в Албания. Балканската олимпиада по математика се провежда от 1984 г. насам, като България не пропуска да участва всяка година от самото начало. Олимпиада се слави за едно от най-престижните международни състезания по математика в Европа.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българските национали по киокушин със 7 медала на Европейското в Белград”]Националният отбор на България по карате киокушин-кан спечели седем медала от Първото KWU европейско първенство за мъже и жени в категории. Престижният турнир се организира по инициатива на Българската Карате Киокушин Федерация и Kyokushin World Union и има за задача да продължи популяризацията на карате и да го вкара в олимпийското семейство. [/ft_toggle]

[ft_toggle title=”7 медала за националите ни по таекуондо на Greece Open 2016″]След като миналата седмица българите спечелиха 2 златни медала на Austrian Open, този уикенд затвърдиха доброто представяне и на Greece Open 2016. Надпреварата в южната ни съседка отново бе от клас G1, за мъже, жени, юноши, девойки и кадети, което означава, че сили мериха най-добрите състезатели, и лидери в класиранията в отделните категории. Два златни медала за България спечелиха Митко Джорджев и Лиа Василев при юноши и девойки. Джорджев бе безкомпромисен в битките за златото, като спечели всичките си срещи, които бяха срещу представители на домакините. Доста поводи за радост имахме при кадетите, където България грабна пет златни медала. Павел Бояджиев, Димитър Гешев, Даниел Ладжев, Калина Петрова и Лора Кацарова се наредиха на най-високото стъпало на почетната стълбичка.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българка със сребърен медал на Световното първенство по спортна аеробика”]Състезателката на пловдивския клуб Аеробика-АМД Дарина Пашова спечели сребърен медал от световното първенство по спортна аеробика, което се провежда в Инчон (Република Корея). Българката направи страхотно изиграване във финала и получи оценка 20.400 в индивидуалната надпревара при девойките 15-17 години.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Български ученици със златен медал на международен екологичен форум”]Петокласничките от Варна – Велина Парушева и Кристина Стоянова, спечелиха златния медал от международния екологичен форум “Сребърна 2016 година”, който се проведе в Силистра. Те премериха сили с екипи от Плевен, Велико Търново, Силистра, Варна, Попово и румънските Кълараш и Констанца. Велина и Кристина защитиха успешно проект на тема “Енергийни източници – видове, възможности за развитие на алтернативни енергийни източници”. [/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Млади български художници с 2 златни и 3 сребърни медала от конкурс в Япония”]Два златни и три сребърни медала спечелиха малките художници от арт школа “Колорит” от град Плевен на 47-я Международен конкурс за детска рисунка в Осака, Япония. В конкурса взеха участие близо 20 000 творби на деца от 40 страни.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Български художник с изложба в ЦЕРН”]Художникът от Дряново Дончо Дончев е поканен да покаже част от своите картини в Главната зала на ЦЕРН – най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици, разположена на границата между Франция и Швейцария. Изложбата се казва “Particle Metamorhposes” и включва 22 картини. Темата е “Сътворението”. Поводът за събитието е световната среща на Асоциацията на работещите в ЦЕРН (CERN Staff Association), която ще се проведе от 20 до 24 юни. [/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Престижна награда за български гребци по гребане с драконови лодки в Шанхай”]Българският отбор по гребане с драконови лодки спечели второ място на XІІІ-тата международна регата с драконови лодки по време на Годишния пролетен фестивал в Шанхай, Китай. Българските гребци се пребориха с над 100 отбора от целия свят и финишираха втори само на 20 стотни след отбора на Унгария.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българската тенисистка Елица Костова с победа в Сърбитън”]Поставената под номер 8 в схемата Елица Костова се наложи с 5:7, 6:4, 7:6 (2) срещу австралийката Сторм Сандърс в мач от втория кръг на турнира по тенис за жени в Сърбитън, Англия.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българка спечели медал на световното първенство по авиомоделизъм в Украйна”]Никол Павлова от Русе спечели бронзов медал на световно първенство по авиомоделизъм, което се проведе в Киев, Украйна. 14-годишната българка остана единственият чужденец, завоювал медал на първенството.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”2 медала за България на Европейската купа по джудо”]Янислав Герчев спечели сребърен медал в категория до 60 кг на Европейската купа по джудо, която се проведе в испанската столица Мадрид. Герчев загуби на финала от французина Силвен Гуле, който успя да надделее над съперниците си във всичките си пет срещи в турнира с ипон. Другият успех дойде от Ивайло Иванов, който пък си завоюва бронзовия медал в категория до 81 кг. В първия кръг той победи в успорван двубой Умар-Хажа Сулейманов (Русия) след продължение с юко. Иванов успя да се наложи и над Жоао Мартиньо (Португалия) с юко. На полуфиналите българинът загуби с уадзари от белгиеца Матиа Кас, а в битката за бронзовото отличие той победи с ипон Дуду Папе НДиайе (Франция).[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”4 златни медала за България на европейско първенство за атлети с увреждания”]Иванка Колева и Ружди Ружди спечелиха европейски титли на първенството за атлети с увреждания, което се провежда в италианския град Гросето. Колева, която е параолимпийска шампионка от Сидни 2000, спечели златния медал в тласкането на гюле, след като записа резултат 8.50 м. Ружди Ружди триумфира в мятането на диск. Той записа постижение 39.33 м за първото място, като остана само на 9 см от световния рекорд.  Михаил Христов се класира втори на скок дължина в клас Т47 с лично постижение за сезона от 6.54 метра, като остана само на 9 сантиметра зад победителя Христос Кутулиас (Гърция). В същата дисциплина Антоан Божилов завърши шести с 6.07 метра.  Дечко Овчаров взе бронз на диск в категория F42 с 38.47 метра, а титлата с нов световен рекорд от 54.14 метра заслужи Алед Дейвис (Великобритания).[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”България спечели домакинство на старт от Световната купа по сноуборд”]България спечели домакинство на старт от Световната купа по сноуборд през следващия сезон. Страната за пръв път приема състезание от подобен ранг, което ще се проведе на пистите в Банско. В надпреварата участие ще вземе актуалният носител на трофея Радослав Янков. Стартовете в дисциплината паралелен гигантски слалом при най-добрите мъже и жени в света ще са на 4 февруари 2017 година.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Нова платформа за танци и движение на открито в София”]Нова платформа за танц и движение на открито в града “Танцуваща София” ще радва софиянци и гостите на столицата през следващите 4 месеца. С безплатни уроци и тренировки по класически балет, виенски валс, фламенко и танго проектът започна в парк “Военна академия”. “Танцуваща София” е платформа за танц и движение на открито в града, която ще се проведе в осем летни съботи в периода 11 юни–10 септември и ще превърне осем емблематични градски пространства в своеобразни танцови площадки. Програмата включва над 30 различни урока, подходящи за всички възрасти, под професионалния инструктаж на преподаватели от 23 танцови и спортни центрове в столицата.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Отпускат 2 млн. лв. повече за ин витро процедури”]2 млн. лева повече ще бъдат отпуснати тази година за процедури ин витро, съобщи здравният министър Петър Москов по време на парламентарен контрол. 12 млн. лв. е годишният бюджет на Фонда за асистирана репродукция, а допълнителните средства щели да бъдат отпуснати след преструктурирането на други звена в здравното министерство.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”С уникална технология България ще добива ток от Черно море”]Уникалната технология за добив на ток от сероводород в Черно море е на финален етап. Това съобщи ръководителят му проф. Венко Бешков от Института по инженерна химия при БАН. Идеята на учения е неизчерпаемият ресурс от сероводород в нашето море, на дълбочина под 150 метра, да снабдява с ток страната ни за поне 2 века. Екипът му тества пилотна инсталация на експедиция край Варна през 2014 година. Тогава експериментът отчете висок коефициент на полезно действие и доказа, че 90% от сероводорода може бъде използван.