Това е България! България на добрите новини (26.05.17-02.06.2017 г.)

Добрите новини тази седмица!

Очакваната с нетърпение световна премиера на най-новия филм на Стефан Командарев “Посоки” в Кан в престижната програма “Особен поглед” премина при огромен интерес и беше изпратена с бурни аплодисменти. Реакциите на акредитираните журналисти, уважили първите две прожекции на филма в зала “Дебюси”, бяха изцяло в негова полза, тъй като според тях той показва истината за живота в една малко позната страна с искреност и достойнство. С топли думи главният програматор на фестивал в Кан и негов директор Тиери Фремо, на когото в крайна сметка се дължи окончателното решение за селекцията на “Посоки” в Кан представи поименно членовете на многобройния български екип и подчерта, че независимо от дългото си отсъствие от фестивала България достойно се е завърнала в него. 10 страни, сред които Франция и Китай, вече са купили филма на фестивала в Кан.

Сребърен медал в многобоя, златен на лента, сребърен на обръч и бронзов на топка е равносметката за Невяна Владинова от провелия се в Барселона “IV Trofeo Internacional Ciudad “. Владинова започна със стабилна игра на обръч и топка и получи съответно 18.000 и 17.800 . На бухалки, за съжаление, Невяна допусна две сериозни грешки и беше оценена с 16.100, а на лента спечели златния медал с прекрасна игра и оценка от 18.500т. Най- стабилна в 4-те уреда се оказа представителката на домакините от Испания Наталия Гарсия, която спечели шампионската титла в многобоя, а след нея се нареди Невяна Владинова.

Ивет Лалова завърши втора в спринта на 100 метра на турнира по лека атлетика във френския град Монтрьой. Европейската шампионка от Хелзинки 2012 финишира за 11.26 секунди, с което покри норматива за участие на Световното първенство в Лондон през август. Той е точно 11.26 секунди. Победителка стана представителката на домакините Карол Заи с 11.18 секунди, а трета се нареди Александрия Андерсън с 11.27 секунди. В събота Лалова, която има покрит норматив и на 200 метра на Световното първенство, ще участва на 100 метра на турнир в Марсилия.

Националният отбор по спортна аеробика спечели световната купа за 2017 г. в категория „Групи”. На финалното състезание, провело се в португалския град Кантанеде, българският тим завоюва сребърен и бронзов медал. В груповата надпревара отборът ни в състав: Ана-Мария Стоилова, Антонио Папазов, Дарина Пашова, Ивелина Лукаки и Тихомир Баротев, се класира втори с резултат от 22,055 точки. Шампион стана отборът на Унгария, а бронзовите медали заслужи Русия. Състезателите на Димитрина Кандева имат и 3-то място от Световната купа в Токио през април. Така със сребърно и бронзово отличие през сезона българската група е победител в комплексното класиране за 2017 г. според ранглистата на Международната федерация по гимнастика.

Общо 4 златни медала завоюваха националите ни Венсан Киркоров (56), Иван Росенов (60), Мартин Иванов (69) и Иван Стаменов (81). Рангел Станоев (81) спечели сребърен медал, а бронз – Иван Атанасов (64) и Пенчо Цветков (+91) на международния турнир по бокс за младежи „Лах Нимани“. Състезанието се проведе от 26 до 29 май 2017г. в град Прищина, Косово. Купата за най-техничен боксьор на турнира спечели Венсан Киркоров (56).

6 медала – три златни и три сребърни, спечелиха талантите от спортен клуб “Алексия” – Добрич на Световното първенство по танцово изкуство в град Пореч, Хърватия, съобщи тяхната треньорка Севдалина Мавродиева. “При убийствена конкуренция от 7 000 състезатели СК Алексия отново е на върха. Най -добрите 20 от 3 000 танца бяха избрани за Гала концерта на 10-ото юбилейно издание на Световното по танци. „Алексия” е единственият български отбор, който за трети път стъпи на най-голямата световна сцена.

Три български отбора разработиха своите проекти в рамките на тазгодишния Shell Eco-Marathon, който се проведе в олимпийския парк “Куин Елизабет” в Лондон. Целта на маратона е именно създаването на най-икономичния автомобил. Страната ни беше представена от ученици от Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм “Н. Й Вапцаров” от Чепеларе, студентите от Русенския университет “Ангел Кънчев” и Техническия университет в София. Студентите от Техническия университет в София заеха 3-то място при водородните автомобили от градски тип. Карбоновият “Феникс” е третият най-добър проект след тези на студентите от Холандия и Франция. Родният икономичен автомобил постави резултат от 198 км с кубичен метър водород. Първото място от същия клас спечели отборът на Университета в Твенте, Холандия, чиято кола измина 227,8 км с кубичен метър водород.

НДК открива още едно ново арт-пространство. То ще се казва „42“ и ще обогати широката палитра от нови места, които Дворецът създаде през последните две години. Зала „42“ е продължение на политиката и новата визия за развитие на НДК, заради които се появиха Литературен клуб „Перото“, Театър Азарян, ДНК – пространството за съвременен танц и пърформанс и изцяло обновеното кино „Люмиер Лидл“. Залата е мултифункционална, с капацитет до 350 човека и с уникална мини-сцена. Тя е подходяща за широк спектър от културни събития – концерти, изложби, литературни четения, пърформанси, акции, както и за лекции и обучения. Мястото съчетава нетрадиционна атмосфера и модулно обзавеждане, което позволява различни импровизации в реорганизиране на пространството за всякакви формати.

София ще има алея на българските царе. Идеята идва от новосформираното сдружение „Мрежа за развитие и инициативи”, а според председателя Симеон Славчев, най-подходящото място е столичният Западен парк. Обособяването на пространството обаче ще бъде възможно едва след цялостната реконструкция на парка, която трябва да започне през лятото. “Целта е на едно място в София да бъдат изградени паметници на българските царе и владетели. Първоначалният замисъл беше това да бъде в идеалния център на София, но консултирайки го с колегите в Столична община, стигнахме до мнението, че е по-добре тази алея да бъде изградена в Западния парк”, обясни Славчев.

Първата линейка за недоносени бебета и деца в България вече е факт. Превозното средство с подвижен кувьоз ще помага за бързото транспортиране на недоносени бебета и на деца до 18 години в радиус от 300 км от София. Парите за закупуването и оборудването на линейката са събрани с помощта на талантливата фотографка Велислава Каймаканова-Ножарова, която засне десетки арт фотографии с известни личности за кампанията “Да оставим следи” на сдружение “Кауза”. Специалната линейка е дарение за болница “Пирогов”.

България е на първо място в света по износ на лавандулово масло. Това съобщи председателят на Националния клонов съюз на производителите на етерично-маслени, маслодайни и енергийни култури в България Зара Клисурова. По думите й от две години страната ни е световен лидер в износа на лавандулово масло, измествайки от челното място Франция. Клисурова отбеляза още, че 40% от световния износ и на розово масло се дължи на България.

Белгия е на челно място в проучване на цените на самолетните билети, обхванало 80 държави, съобщиха местни медии. Според представените данни в Белгия билетите са най-скъпи за 100 километра полет (50,21 евро), а в България са най-евтините в ЕС (4,28 евро), предаде БТА. По достъпност на билетите пред България е единствено Малайзия (3,84 евро за 100 километра полет). Изследването е извършено от резервационната платформа kiwi.com и е на основата на проверка на цените на един милион полета по целия свят. Сравненията са направени с полети на средни разстояния (до 600 километра) и за отдалечени направления, включително за нискотарифни услуги и за полети с пълно обслужване. Включените в проучването полети са били за едно и също време от различните ценови сезони.

Сподели с приятели!Share on Facebook31Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0

Няма коментари към “Това е България! България на добрите новини (26.05.17-02.06.2017 г.)”