Наистина трябва да благодарим на Господ, че сме родени в България. Въпреки всички проблеми, с които трябва да се справяме, въпреки безропотното ни усещане за ежедневен застой, България е невероятно място, в което да израснеш. Ако не за друго, то поне защото по огромен късмет значителна част от нас сме родени в едно доста мирно време, на едно доста мирно място. На фона на случващото се в света, нашата България е (…почти) самото олицетворение на мира и спокойното битуване.
Но, за съжаление, както всички много добре знаем, не навсякъде е така. Макар и статистически да сме родени в най-мирното време в човешката история, все още стотици хиляди хора живеят и израсват с ужасите на войната.
А в близкия Азербайджан един художник под името Гюндуз Агаев, разтърсен от това какво преживяват хората и особено децата във военни зони, решава да адресира тези човешки трагедии чрез изкуство. В негова поредица “Imagine” (“Представете си”) той пресъздава в илюстрации някои от най-разпространените и високо оценени снимки на деца във военно време. Но нарисувани, ако децата бяха получили детсвото, което в представите на художника заслужават.
Някои хора намират тези илюстрации за силен и красив начин да се даде глас на случващото се с най-младите представители на нашата Земя. Други намират тези рисунки за обидни, унизителни дори и пошли. За тях тези илюстрации са просто “мечтателно мислене”, принизяващо важността на случилото се и омаловажаващо усещането на хората, които са го преживели или все още го преживяват.
Дали това е така, преценете сами:
“Терорът на войната” – снимка от Ник Ут, 1972 г., Виетнам
“Лешоядът и малкото момиче” – снимка от Кевин Картър, 1993г., Судан
“Сирак, застанал мирно, носещ умрелия си брат към погребална клада” – снимка от Джо О’Донъл, 1945г., Нагасаки
Войник спасява две виетнамски деца
Доктор Януш Корчак с децата
Бездомно английско момче по време на Втората световна война показва опустошената си стая на приятели
Синът на убития азербайджанския журналист – Елмар Хюсеинов
Деца булки в Йемен – Гада (в зелено) и Тахани (в розово)
Смъртта на Алън Кърди – снимка от Нилюфер Демир, 2015 г., Турция