Това е България – България на добрите новини /20.05. – 27.05.16г./

Онези новини, които ни връщат вярата в хората. Онези новини, които не започват с “ШОК”, “УЖАС”, “СКАНДАЛ”. Без сензации. Без черна хроника. Без ровене в чуждите чаршафи. Само добро. В най-чистия и смисления му вид. За хората, за които си струва да се пише и говори.

[ft_toggles open=””]

[ft_toggle title=”Йордан Йовчев в Залата на славата на световната спортна гимнастика”]Легендарният български гимнастик Йордан Йовчев е приет в Залата на славата на световната спортна гимнастика, съобщават американските медии. Церемонията се проведе на 21 май в Оклахома Сити. Освен Йовчев в Залата на славата влизат Аурелиа Добре (Румъния), Игор Коробчински (Украйна) и Татяна Лисенко (Украйна). Така в Залата на славата ще включва общо 91 гимнастици от 22 държави. През 2008-година в Залата на славата беше приет и друг българин – Стоян Делчев, който спечели двама медала на олимпийските игри през 1980 година – злато на висилка и бронз в многобоя.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Велико Търново ще бъде включен в списъка на Юнеско”]Велико Търново ще бъде включен в Индикативния списък на ЮНЕСКО за градове и обекти, които представляват световно културно наследство. Това стана ясно след среща на кмета Даниел Панов с генералния директор на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) Ирина Бокова. Двамата обсъдиха кандидатурата на старопрестолния град за списъка на световното културно наследство. Велико Търново ще кандидатства с груповия ансамбъл “Старият град”, както и със средновековните църкви в квартал “Асенов” и с. Арбанаси.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българката Ева Паунова сред най-влиятелните евродепутати”]Българският евродепутат Ева Паунова беше избрана за един от тези, които трябва да попаднат в класацията Топ 40 на най-влиятелните евродепутати в специално онлайн гласуване от читателите на европейското издание „Политико”. Целта на подреждането е да покаже кои представители в Европейския парламент задават водещите теми и посоката в европейските дебати и имат най-голямо влияние в политическия живот в институцията, но и в по-широк европейски мащаб. [/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българка с награда от състезание по английски език в Италия”]Шестокласничката Деница Радославова от град Търговище спечели международно признат сертификат за владеене на английски език на състезание по английски в Италия, след като постигна 90.9% от максималните 100% в своята възрастова група. Ученичката се представи на много високо ниво по време на финалния кръг на Четвъртото международно състезание по английски език “ХИПО”, което е организирано от Глоубъл Инпут и Глоубъл Хипо Асоусиейшън в Лидо ди Йезоло.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българските алпинисти Боян Петров и Атанас Скатов покориха и Макалу”]Българският алпинист Боян Петров изкачи връх Макалу (8481 м.) на 23 май, с което приключи успешно “първото полувреме от мача”, който е планирал да “изиграе” на осемхилядниците тази година. Петров добави седмия връх в колекцията си, а другият българин – Атанас Скатов, изкачи четвъртия си осемхилядник по време на същата атака.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българин със сребърен медал на Европейската купа по джудо”]Марк Христов спечели сребърен медал в категория до 55 килограма на Европейската купа по джудо за кадети, която се проведе в полския град Белско-Бяла. Българинът записа две победи с ипон по пътя към финала, където отстъпи също с ипон на представителя на Азербайджан Вусал Ибрахимов.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българка с бронзов медал на Световно първенство по бокс за жени”]Деница Елисеева спечели бронзов медал в категория до 57 килограма на световното първенство по бокс за жени в Астана (Казахстан). На полуфиналите Елисеева загуби по точки от италианката Алесия Мезиано и остана на трето място.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Йоана Николова спечели два бронза при девойките на Световната купа по художествена гимнастика в Минск”]Йоана Николова спечели два бронзови медала на международния турнир по художествена гимнастика за девойки, който е съпътстващ провеждащата се Световна купа в Минск. Николова стана трета на въже, обръч и бухалки. Тя получи за своите изпълнения 15.700 точки на въже, 15.750 точки на обръч и 16.150 точки на бухалки. На финала на топка българката допусна грешка и с оценка от 14.700 точки се класира на трето място.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Медали за България на Европейското първенство по канадска борба”]В рамките на Европейското първенство по канадска борба се проведоха схватките на лява ръка при хората с увреждания. Българският отбор успя да завоюва завидно количество медали. Европейски титли спечелиха Ваньо Биячев в категория Мъже със зрителни увреждания до 80 кг., Метин Дикмеосман в категория Мъже със зрителни увреждания до 100 кг., Ангелина Кръстева в категория Жени със зрителни увреждания до 60 кг, а Емка Танова в категория Жени със зрителни увреждания до 70 кг. Сребърни медали зовоюваха Димитър Щерев, Йордан Йорданов, Милен Грозев, Илинка Пупева, Ася Бурова и Лада Хаджиева. Бронзов медал спечели Мирослав Белев в категория Мъже със зрителни увреждания до 70 килограма.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Българи спечелиха Европейското първенство по спротен риболов”]Български отбор спечели Европейския клубен шампионат по спортен риболов в конкуренция с 55 отбора от почти всички държави на Стария континент. Състезанието се е провело от 8 до 15 май на язовир “Радута” в Румъния.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=” Уникална за Европа клиника за гръбначни изкривявания отваря в София”]Клиника за гръбначни заболявания, единствена по рода си в Европа, беше открита в София. Лечението съчетава най-доброто от западната медицина, физиотерапията и хиропрактиката, казва д-р Майкъл Фарел, специализирал в лечението на гръбначния стълб. В клиниката работят двама доктори по хиропрактика и трима медицински помощници – българи, обучени от американските си колеги. Хиропрактиците получават уникални знания за гръбначния стълб и неговата биомеханика. Рехабилитационното оборудване, с което работи клиниката, предоставя лечение на сколиозни изкривявания.[/ft_toggle]

[ft_toggle title=”Още 107 млн. лв. от еврофондовете ще са за млади предприемачи”]От началото на следващата година младите предприемачи ще могат да вземат кредит с лихви под пазарните благодарение на още една процедура по европейските програми. Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова съобщи в интервю за “24 часа”, че ще бъдат отпуснати 107 млн. лв., които чрез банки, микрофинансиращи институции и лизингови компании ще бъдат насочени към младежите, желаещи да започнат собствен бизнес. От нисколихвените заеми ще могат да се възползват хората, живеещи в общини с висока безработица. Предвидените средства са по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.[/ft_toggle]